Belgia hoolib vastutustundlikust mängimisest

Mu uueks harjumuseks on saanud hasartmängumaailma uudiste lugemine. See on minu jaoks viimasel ajal huvitavam, kui tavauudistes sobramine. Kuigi hoian end ikka ka muuga kursis, on kasiinomaailmas palju toimumas ning tahaksingi teiega jagada seekordses postituses Belgia hasartmängude statistikat.

Hulk residente on saanud kasiinokeelu

2017. aastal palusid Belgias endale hasartmängud kättesaamatuks muuta 29,319 inimest – nii online kui ka tavakasiinodes (Belgia justiitsministri Koen Geensi hiljutise pressiteate andmed). See number on võrreldes 2016. aastaga tõusnud 9%.

Lisaks bänniti kohtu otsusega hasartmängudest 158,413 inimest. Enamus kohtuotsuseid langetati hasartmängude mängijatele, kes olid oma harjumuste tõttu suurtes võlgades. Belgia hasartmänguseaduse põhjal võib kohus teatud olukordades residentidel hasartmängude mängimist tõkestada – nii online kui tavakasiinodes. Samuti said kasiinokeelu 409 inimest, kes olid tänu sõbra või pereliikme palvele hasartmängudega tegelenud ja neid juhtumeid uurib Belgia Gaming Commission.

Viimase 5 aastaga on numbrid tõusnud

Vastavalt justiitsministri pressiteatele on ka viimase 5 aasta jooksul keelu saanud või endale ise keeldu palunud inimeste arv oluliselt tõusnud. 2013. aastal palusid endale ise bänni 19,670 hasartmängude mängijat, samas kui kohtus otsusega keelati mängimine 82,580 residendil ning lisaks veel 89 -l inimesel, kes kolmanda osapoole survel mängisid.

Kõik keelu saanud inimeste nimed lisatakse spetsiaalselt loodud süsteemi – Belgia “Excluded Persons Information System (EPIS)”. See süsteem on olnud aktiivne aastast 2004 ja selles on kogu info nendest inimestest, kes on kas hasartmängude keelu saanud või lasknud selle ise endale panna.
Kõik hasartmängude teenuseid pakkuvad kasiinod ja online-kasiinod kontrollivad isikuandmeid EPIS ning kui näiteks isik, kes on keelu saanud, üritab luua online kontot, siis see tõkestatakse ja mängimine pole võimalik.

Lisameetmed vastutustundliku mängimise tagamiseks

Ning kuigi EPIS süsteem on usaldusväärne ja Belgia riik selles ei kahtle, otsustati võtta kasutusele veel lisameetmeid, et vältida vastutustundetut hasartmängude mängimist, mis ei kahjusta vaid mängijat ennast, vaid tervet tema perekonda või laiemat ringi inimesi tema ümber.

Nii otsustaski Belgia valitsus eelmise aasta oktoobris, et tuleb muuta ka viisi, kuidas hasartmänge avalikkuses reklaamitakse. Näiteks ei ole otse näidatavate spordiülekannete ajal lubatud hasartmängude reklaame näidata. Lisaks ei tohi hasartmängude reklaame Belgia meedias enne õhtul kella 22 näidata – välja arvatud juhul, kui see pole osa spordisaatest, mida ei kanta üle otse. Sellisel juhul ei tohi reklaame näidata 15 min enne ja 15 min pärast lastele orienteeritud saateid. Lisaks ei tohi hasartmängude reklaamimiseks kolmanda osapoole veebikanaleid kasutada. Samuti tahetakse ketestada limiidid boonustele ja sissemaksetele. See kõik jõustub aga ilmselt kuskil 8 kuu pärast.

Paistab et belglased on asja tõsiselt ette võtnud ja see uudis oli minu jaoks väga positiivne. Ka minu arvates on hasartmängud midagi, mida tuleks mõistusega võtta ja sõltlastel sinna asja pole. Seega vastutustundlikku mängimist! https://www.optibet.ee/et/