13 asja, millest sa peaksid loobuma, kui tahad saada edukaks

Kõige lihtsam lahendus on igapäevaseid uudiseid lihtsalt mitte jälgida. Muul juhul võib tekkida kiusatus oma portfellis midagi muuta, nii et targem lihtsalt neid eirata. Teoreetiliselt on tõesti põhjast hea siseneda. Eestis olles ja väikeste summadega on seda minule teadaolevalt kõige soodsam teha läbi LHV Kasvukonto. 13 asja, millest sa peaksid loobuma, kui tahad saada edukaks. Ja sedagi eeldusel, et sa täpselt põhjast siis kogu rahapataka sisse viskad. Samuti annan praktilisi soovitusi, kuidas sa enda jaoks selgeks võiksid teha, kuhu investeerida. Lootusest, et keegi teine ütleb sulle täpselt, kuhu raha panna Nagu eespool ka välja tuli, siis mõnikord võidakse sulle öelda küll üsna täpselt, kuhu sa oma raha peaksid panema. Suhtlesin hiljuti näiteks ühe RahaFoorumlasega, kes oli ka sellisel nõustamisel käinud ja sealtkaudu kolme toote kasutamiseks soovituse saanud. Samuti võtad rohkem riski sellega, et sul puudub mõistlik hajutatus ja kulutad ebamõistlikult palju aega selle kehvema tulemusega investeeringu tegemisele. Seega, ära näpi.  Suurte rikkuste asemel lõpetad märksa suurema tõenäosusega millegi sellise otsas. Andres Viisemann on samuti juba mitu head aastat seda krahhi oodanud. Kuigi ta kriisi põhjuste nimekiri oli selleks ajaks juba nii pikaks veninud, et üsna raske oli vähemalt ühega mitte pihta saada. Suuremate summadega peab juba hinnakirju lähemalt võrdlema hakkama. Praktikas aga ei julge suur osa professionaalsetest investoritestki seda teha. Krahhi ajal on aga praktiliselt garantii, et igapäevaselt kukub. Meenuta vana head investeerimistõde: Kui ei mõista, ära näpi! Uued eksootilised asjad on juba definitsiooni järgi midagi, mida sa tõenäoliselt ei mõista.

RahaFoorum | 7 asja, millest sa alustava investorina.

. Loe parem mõnda head raamatut või Warren Buffetti aktsionäride kirju. Krediit firmale; on vaja töötada et võtta smsraha krediidi.

Pikaajaline kiirlaen; millisel kiirlaenul ei ole vaja pangaväljavõtet. Siin nimekiri seitsmest asjast, millest sa alustava investorina edu saavutamiseks võiksid loobuda. Sa muidugi reeglina ei tea, kui palju see “tasuta” nõustamine sulle sel moel maksma läheb, sest sinna tasude alla kulunud summasid on väga keeruline välja selgitada. Tõenäosus, et sina algajana sellise ettevõtte kuskilt ära tabad, on olematu. ZiP EE laen; laenusumma kalkulaator. Arvamusest, et suudad turgu ajastada Viimastel aastatel on väga paljud algajad rääkinud, et veel ei taha investeerimisega alustada, sest turg on tipus ja nad ostavad siis, kui veri tänavatel. Isegi kui selline strateegia oleks hea, siis sellega on mitu olulist probleemi: Kuigi tagantjärele on lihtne põhja graafikult välja lugeda, siis igapäevaselt jälgides see nii selge ei ole. Kuigi seda nimetatakse konsultatsiooniks või nõustamiseks, siis tegelikult on see siiski müügiesitlus. Küll olid kõik need tooted vastava panga omad ja sisaldasid endas ka arvestatavaid tasusid. Seepärast ei ütle ka mina oma koolitustel konkreetseid soovitusi, kuhu sa oma raha panema peaksid. Ilma liigselt detailidesse süvenemata saab öelda, et need tooted ei olnud tema soovitud eesmärkide saavutamiseks kindlasti mitte parimad lahendused. Näiteks on üks hea soovitus algajatele investoritele kasutada ostuhinna keskmistamist ja laiapõhjalisi indeksfonde. Selle jälgimine aga tekitab tunde, nagu see oleks oluline ja viib väga tihti rumalate tehinguteni. Selleks ajaks, kui sa aru saad, et põhi oli käes ja oleks pidanud sisenema, oled juba suure osa tootlusest ära andnud. Haip on peaaegu alati suurem, kui selle taga olev sisu. 13 asja, millest sa peaksid loobuma, kui tahad saada edukaks.

6 asja, millest sa ei tohi rääkida! - Kodused lood

. Turu ennustajatest Maailm on täis kõikvõimalikke turgude analüütikuid, ennustajaid ja teadlasi, kes kõik teavad, kus ja millal järgmine korralik kriis ära tuleb. Sellised ütlemised aga ei ole peaaegu kunagi sinu huvides. Isegi heatahtlikud soovitused oleksid sinu jaoks karuteene, sest väga hea investeeringuga saab suuri rumalusi teha, kui sa ei saa aru investeerimise põhitõdedest ega selle investeeringu sisust. Teisisõnu, selle “tasuta” konsultatsiooni maksad sa kinni lihtsalt järgnevate ebamõistlikult kõrgete tasude kaudu, kui peaksid vastava müügiinimese soovitusi järgima. Küll aga õpetan olulisi põhitõdesid võimalikult lihtsal ja arusaadaval kujul. Ühestki pangast ei saa sa soovitust konkurendi teenust kasutada, isegi kui see on sinu jaoks tunduvalt parem. Eksootilistest “investeeringutest” Sarnaselt eelmisele punktile, uued eksootilised tehnoloogiad ja muud moetrendid ei ole asi, millesse algajana investeerida. Kuidas pakkuda laenu; viibus laen. Parimal juhul sobivad sellised ennustajad meelelahutuseks, aga seda ainult siis, kui sul ei ole investeeringuid. Pankade “tasuta” nõustamisest Kui sa ei oska kuskilt pihta hakata, siis võib tunduda ahvatlev mõte kasutada pankade poolt pakutavaid tasuta nõustamisi. Ta eesmärk on panna nende valdkondade teadmised ja kogemused kokku ning aidata läbi RahaFoorumi, Eesmärgipärase investeerimise e-raamatu ja koolituste inimestel oma suurimate unistuste elluviimiseni jõuda. Lõpuks pani ta muidugi krahhi ennustamisega pihta ja ka põhjus oli iseenesest õige. Küll aga tuleks ka selle lähenemisega eelnevalt põhitõed selgeks teha, et vältida hiljem ebamõistlikult kallist õppemaksu.

15 asja, millest loobuda, et olla õnnelik | Hingepeegel.

Märkused